B2B / B2C

B2B elektronik ticaret, özetle alıcı firma ve satıcı firma arasında geçen online alışveriş ilişkisine verilen kısa addır İnternetten alışveriş denildiğinde elbette akla ilk gelen, tüketicilerin şirketlerden ürün ya da hizmet satın almaları oluyor. İşte bu da B2C, yani elektronik ticaret olarak adlandırılıyor.

B2C İŞ MODELİ
Aracı olmadan, doğrudan müşteriye ulaşabilme fırsatı

Web sitenizdeki geri bildirim sistemiyle müşteri istek  taleplerini  daha yakından izleyebilme şansı.

Kendi yerel pazarınızla yetinmeyip, diğer  kentlerdeki ve yurtdışındaki pazarlarada açılabilme, rekabet gücü elde edebilme şansları.. Büyük firmaların sahip oldukları  ihracat olanaklarından daha  küçük firmalarında yararlanma  şansı.

Pazarlama faaliyetleri için gerekli olan  personel, zaman ve araç maliyetlerini minimuma indirebilme ve böylece  daha etkin tasarruf ve verimlilik avantajı sağlayabilme fırsatı.

Müşteri yönünden alışverişte zaman, mekan vb.  gibi zorunlulukların ortadan kaldırılması.. Ayrıca alışveriş sürecinin uzamadan kolayca tamamlanabilmesi .

Her konuda olduğu gibi B2C e-ticaret uygulamalarında  profesyonel düşünce ve yaklaşım  önemli  bir konudur. Teknolojiyi takip, e-ticaret altyapı kurulumunda özen ve profesyonel bilişim  yazılım firmalarıyla çalışma  başlangıç anlamında ihmal edilmemesi gereken konular arasındadır..

Müşteri güveni ve bağımlılığı için, almış olduğunuz siparişleri taahhüt ettiğiniz zaman dilimi içinde müşteriye ulaştırmanız şartdır.

B2B İŞ MODELİ
B2B e-ticaret modelinde alıcı firmalar ve satıcı firmalar aynı web sitesinde buluşurlar
. B2B platfromları satmak istenilen ürün ve hizmetlerin online olarak sergilendiği, anlatıldığı e-ticaret portallarıdır. Bu platformlarda fiyat sunma, teklif alma ve verme gibi işlemler gerçekleştirilebilir. Yine aynı şekilde alıcı firmalar da satıcı firmaların fiyat ve tekliflerini değerlendirme olanağı bulurlar.

   İyi servis koşulları ve ağı,

Müşteriyi tatmin etmek ve ona destek sağlamak,

Düşük stok ve beraberinde düşük maliyet,

Alış ve satış işlemlerinde pozitif yönü yakalamak,

İlk çıkacak ürünleri ve hizmeti pazara daha hızlı yetiştirilmesi,

Üretim maliyetini ve bununla birlikte işletim maliyetini aşağı çekme avantajlarına sahip olma imkanı.