Web sitelerinin tarihi

Bilinen ilk web sitesi 1991 yılında Tim Berners-Lee tarafından kuruldu. İlk web sitesi ile birlikte internet dünyası yeni bir yeniliği daha bünyesine ekledi. 

Bilinen ilk web sitesi 1991 yılında Tim Berners-Lee tarafından kuruldu. İlk web sitesi ile birlikte internet dünyası yeni bir yeniliği daha bünyesine ekledi. HTML dili ile yayınlanan ilk web sitesi bugünkü web sitelerinin gelişmesi için gerekli altyapıyı oluşturdu. Dünden bugüne milyonlarca web sitesi kuruldu. Bunun ilk adımı ise bundan tam 31 yıl önce atıldı.
İlk web sitesinin kurulmasının ardından web sitelerini geliştirmek için tasarım çalışmalarına ağırlık verildi. 1992 yılında ilk tablo tabanlı web siteleri oluşturuldu. Bu gelişmenin hemen ardından 1993 yılında ise görsel destekleyici web tarayıcıları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Dolayısıyla web siteleri özelinde gerçekleştirilen tasarım çalışmaları daha da dikkat çekmeye başladı. 1995 yılında Java Script ile PHP’nin icadı ve 1996 yılında CSS’nin de etkisiyle Macromedia Flash’ın ilk sürümleri piyasaya sunuldu. Bu sayede teknolojik gelişmelere açık web tabanlı tasarımlar ve görsel ağırlıklı web siteleri hazırlanmaya başlandı.
2000’li yıllara gelindiğinde gerçek görünümlü dokular, parlak ve yansımalı elementler ile farklı yazı fontları web sitelerine katkı sağlayan yeniliklerin başında geliyordu. 2007 yılında geliştirilen Grid yapısı, web sayfalarını uygun genişlikteki ızgaralara bölerek daha hızlı ve daha kolay yazılım geliştirme seçenekleri sundu. Eş zamanlı olarak web sitelerindeki görsellerin hareketli bir hale getirilmesine yönelik “Slider” çalışmaları da başladı.
Mobil cihazlardaki teknolojik gelişmeler ile birlikte internet kullanımıhızla yaygınlaşmaya başladı.
Günümüzde 5 milyardan fazla aktif internet kullanıcısı internete giriş yapmak için mobil cihazları da kullanıyor. 2009 yılında mobil uyumlu web tasarımları ortaya çıktı ve tek sayfalık web siteleri rağbet görmeye başladı. Bunun yanı sıra 2010 yılında büyük teknolojik markalar sırasıyla Micromedia Flash’ı desteklemeyeceklerini ifade ettiler. Bu da Micromedia Flash tabanlı web sitelerinin yok olması anlamına geliyordu. Yeni geliştirilen kaynak çalışmaları ile birlikte web siteleri ciddi bir hal ve arayüz kazanmaya başladı.
Dijital dünyada bilinirliği ve görünürlüğü arttırmak için çeşitli dijital stratejiler oluşturuldu, SEO (arama motoru optimizasyonu) gibi kavramlar dünden bugüne önem kazanarak değişim gösterdi ve web sitelerine trafik çekmek esas konu oldu.