Teknolojinin yararları nelerdir

Teknoloji, mal veya hizmetlerin üretiminde veya bilimsel araştırma, günlük kullanım vb. gibi farklı amaçların gerçekleştirilmesinde kullanılan tekniklerin, becerilerin, yöntemlerin ve süreçlerin toplamı olarak tanımlanabilir

1. Teknoloji bilgiye erişimi kolaylaştırdı

Eski günlerde, insanlar bazı bilgilere erişmek için bir kütüphaneye (veya kitaplarının olduğu bir yere) gitmek zorundaydı. Her şehrin, ilçenin veya köyün kendi kütüphanesi olsaydı bu bir sorun olmazdı, ancak durum böyle değildi. Kitaplar birincil bilgi kaynağıydı ve bilginin sahip olduğu güç nedeniyle kitaplar yaygın ve kolay erişilebilir değildi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte istediğimiz bilgilere evimizin konforunda kolayca ulaşabiliyoruz. İnternet sayesinde tüm dünyayla etkileşim halindeyiz ve birçok bilgi pratik olarak her zaman emrimize amade.

2. Teknoloji zamandan tasarruf etmemizi sağladı

Teknoloji sayesinde birçok şey daha hızlı. İletişim, baskı, günlük işler, üretim, ve bilgiye erişim, teknolojinin sağladığı hızdan yararlanan şeylerden sadece birkaçıdır. Eski zamanlarda insanlar, artık birkaç saatte ulaşabildiğimiz bir yere günler veya haftalarca seyahat etmek zorundaydılar. Uzak yerlere haftada yalnızca bir kez posta iletilirken, günümüzde e-postaları kullanarak herhangi biriyle çok hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyoruz.

Eski zamanlarda insanlar kitapları kopyalamak için çok fazla zaman harcıyorlardı. Artık sadece bir gecede binlerce, hatta milyonlarca kopya basan matbaalarımız var ve bunlar binlerce örnekten sadece birkaçı. Teknoloji gerçekten birçok şeyi hızlandırdı ve modern çağın gelişmesine yardımcı oldu.

3. Teknoloji sayesinde ulaşım gelişti ve kolaylaştı

Teknolojinin yararları ve zararları denince ilk akla gelen şeylerden biri de ulaşım oluyor. Ulaşımda ve araçlarda yapılan teknolojik gelişmeler, sadece daha hızlı seyahat etmemizi değil, aynı zamanda daha önce ulaşamadığımız yerlere de seyahat etmemizi sağladı. Gemi icat edilmeseydi, Güney Kutbu’na asla seyahat edemezdik. Uzay mekikleri icat edilmeseydi, uzaya asla gidemeyecektik. Dolayısıyla teknoloji sadece ulaşımı kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda daha önceden gidemediğimiz yerlere de seyahat etmemize olanak tanıdı.

4. Teknoloji sayesinde yeni iletişim yolları icat edildi ve geliştirildi

Teknoloji sadece iletişimi geliştirmekle kalmadı, tamamen değiştirdi. İlk aşamalarda, insanlar yalnızca sözlü veya sözsüz iletişim kullanarak iletişim kurdular. Daha sonra, yazılı iletişim biçimlerini kullandılar. Ancak teknolojik alandan önce mesajlar, ya haberciler aracılığıyla ya da çok yavaş olan posta servisi (ki bu da nispeten yeni) aracılığıyla gönderildi.

Telgraf, telefon ve internet gibi teknolojik gelişmeler, iletişim algımızı yeniden tanımlamayı başardı ve ve nerede olurlarsa olsun sevdiklerimizle farklı şekillerde iletişim kurabilmemizi sağladı.

5. Yenilik ve iyileştirmeye katkıda bulundu

Teknoloji zincirleme bir reaksiyondur. Bir şey mutlaka başka bir şeye yol açar. Teknolojinin nefes kesici bir şekilde yenilikçi olmasının nedeni budur. Çünkü her adımda yaratmayı teşvik eder ve yeni bir şey geliştirme rekabeti, halihazırda sahip olduklarımızın da gelişmesine yol açar. Bu açıdan, teknolojinin bize ve toplumumuza nasıl faydalı olduğu ve yenilikle birlikte iyileştirmeyi nasıl teşvik ettiği anlaşılabilir. Bu, teknolojinin yararları ve zararları konusunu için verilebilecek iyi bir örnektir.

6. Daha çok bilgi edinmemizi sağladı ve eğitim sistemini geliştirdi

Teknoloji sayesinde evren ve etrafımızdaki şeyler hakkındaki genel bilgimizi artırmayı başardık. Bilgimiz hala sınırlı olmasına ve tüm sorularımızı cevaplamamasına rağmen, tüm teknolojik gelişmeler sayesinde yarım yüzyıl öncesine göre çok daha fazlasını bilmeyi ve anlamayı başardık. Bunun ne kadar büyük bir fark olduğunu bir düşünün ve yüzyıllarla veya bin yıllarla karşılaştırın. Tabii ki, elde edilen tüm bu bilgiler eğitim sürecinde kullanıldı ve eğitim sistemlerimizi hem teorik hem de pratik olarak geliştirmeye yardımcı oldu.

7. Tıp ve sağlık alanlarının gelişmesini sağladı

İnsanların hastalıkları nasıl kan salarak ve sülük kullanarak ya da şüpheli otlar kullanarak tedavi ettiğini hatırlıyor musunuz? Eğer bunları hiç duymadıysanız, bu teknolojik gelişmenin çok önemli bir işaretidir. Teknoloji, insan vücuduyla ilgili anlayışımızı geliştirdi ve tıbbın, bazı süreçleri daha iyi anlamasını sağladı. Bu, aşıların ve ilaçların yaratılmasında ve dünya çapında milyonlarca hayat kurtaran tedavi formlarında kullanıldı. Bu nedenle, teknoloji sadece bizi kurtarmakla kalmadı, aynı zamanda yaşam beklentimizi de büyük ölçüde artırdı ve hatta bazı insanlar bunu daha da artırabileceğini düşünüyorlar.