E-Ticaret nedir?

E-ticaret (elektronik ticaret), başta internet olmak üzere elektronik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin alınıp satılması veya fonların veya verilerin iletilmesidir. Bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye ( B2B ), işletmeden tüketiciye ( B2C ), tüketiciden tüketiciye veya tüketiciden işletmeye şeklinde gerçekleşir.

E-ticaret (elektronik ticaret), başta internet olmak üzere elektronik bir ağ üzerinden mal ve hizmetlerin alınıp satılması veya fonların veya verilerin iletilmesidir. Bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye ( B2B ), işletmeden tüketiciye ( B2C ), tüketiciden tüketiciye veya tüketiciden işletmeye şeklinde gerçekleşir.
E-ticaret nasıl çalışır?

E-ticaret, internet tarafından desteklenmektedir. Müşteriler, kendi cihazları aracılığıyla ürün veya hizmetlere göz atmak ve sipariş vermek için bir çevrimiçi mağazaya erişir.

Sipariş verildikçe, müşterinin web tarayıcısı e-ticaret sitesini barındıran sunucu ile ileri geri iletişim kuracaktır . Siparişle ilgili veriler, sipariş yöneticisi olarak bilinen merkezi bir bilgisayara iletilecektir . Daha sonra envanter seviyelerini yöneten veri tabanlarına iletilecektir; PayPal gibi uygulamaları kullanarak ödeme bilgilerini yöneten bir tüccar sistemi; ve bir banka bilgisayarı. Son olarak, sipariş yöneticisine geri dönecektir. Bu, mağaza envanterinin ve müşteri fonlarının siparişin işlenmesi için yeterli olduğundan emin olmak içindir.

Sipariş onaylandıktan sonra, sipariş yöneticisi mağazanın web sunucusuna bildirimde bulunacaktır. Müşteriye siparişinin başarıyla işlendiğini bildiren bir mesaj görüntüler. Sipariş yöneticisi daha sonra sipariş verilerini depoya veya yerine getirme departmanına göndererek ürün veya hizmetin müşteriye gönderilebileceğini bildirir. Bu noktada bir müşteriye somut veya dijital ürünler gönderilebilir veya bir hizmete erişim sağlanabilir.

e-ticaret türleri

İşletmeler arası (B2B) e-ticaret , işletmeler ve tüketiciler yerine işletmeler arasında elektronik ürün, hizmet veya bilgi alışverişini ifade eder . Örnekler arasında, işletmelerin ürünleri, hizmetleri ve bilgileri aramasına ve e-satın alma arayüzleri aracılığıyla işlem başlatmasına olanak tanıyan çevrimiçi dizinler ve ürün ve tedarik alışverişi web siteleri yer alır.

İşletmeden tüketiciye (B2C) , e-ticaretin internetteki perakende kısmıdır. İşletmelerin ürünleri, hizmetleri veya bilgileri doğrudan tüketicilere satmasıdır.

Tüketiciden tüketiciye (C2C) , tüketicilerin birbirleriyle çevrimiçi olarak ürün, hizmet ve bilgi alışverişinde bulunduğu bir e-ticaret türüdür. Bu işlemler, genellikle işlemlerin gerçekleştirildiği çevrimiçi bir platform sağlayan üçüncü bir taraf aracılığıyla gerçekleştirilir.
 

E-ticaretin avantajları

E-ticaretin faydaları arasında 24 saat kullanılabilirliği, erişim hızı, mal ve hizmetlerin geniş kullanılabilirliği, kolay erişilebilirliği ve uluslararası erişim sayılabilir.

Kullanılabilirlik. Kesintiler ve planlı bakımların yanı sıra, e-ticaret siteleri 7/24 açık olup , ziyaretçilerin istedikleri zaman göz atmasına ve alışveriş yapmasına olanak tanır. Gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler genellikle belirli saatlerde açılır ve hatta belirli günlerde tamamen kapanabilir.

Erişim hızı. Fiziksel bir mağazada alışveriş yapanlar kalabalık nedeniyle yavaşlayabilirken, e-ticaret siteleri hızlı çalışır; bu, hem tüketici cihazındaki hem de e-ticaret sitesindeki bilgi işlem ve bant genişliği hususları tarafından belirlenir. Ürün ve alışveriş sepeti sayfaları birkaç saniye veya daha kısa sürede yüklenir. Bir e-ticaret işlemi birkaç tıklamadan oluşabilir ve beş dakikadan az sürebilir.