Adını Kesinlikle Duymadığınız En İyi Geleceğin Teknolojileri

teknoloji sürekli değişiyor ve bu değerli bilginin hem yönetilmesi hem de düzenli olarak güncellenmesi gerekiyor.

1. Femtosaniye Projeksiyon İki Fotonlu Litografi

Nedir?

3D baskı, sorun arayan bir çözümdür ve son on yılda teknoloji hedef kitle bulmayı başaramamıştır. Bir yandan, 3D yazıcılar ortalama bir Joe için hala çok pahalı; öte yandan, büyük ölçekli üretim şirketleri için yeterince karmaşık ve hızlı değiller.Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde değişebilir: Araştırmacılar , her seferinde bir nokta kullanmak yerine, 3D baskı malzemesine aynı anda milyonlarca noktayı yansıtmak için lazer kullanan bir yöntem geliştirdiler . Ve markalamada kötü oldukları için buna Femtosaniye izdüşüm TPL adını verdiler. FP-TPL'yi kolayca anlamak için, tek bir iğne kullanmak yerine bir balmumu bloğunu stratejik olarak eritmek için milyonlarca ısıtılmış iğne kullanmayı hayal edin. Bu, inanılmaz derecede küçük yapıların , iyi bir yapı kalitesi sağlarken,  çok, çok daha hızlı (bin kat daha hızlı, ver veya al) 3B olarak basılabileceği anlamına gelir .

2. LiFi

Nedir?

LiFi, A noktasından B noktasına bilgi iletmek için ışığı kullanmayı amaçlıyor. Teknoloji, dijital verileri kodlayarak ve LED ampulleri insanların fark edebileceğinden daha hızlı açıp kapatarak çalışıyor. Işık daha sonra, verilerin kodunu çözebilen ve daha klasik bir radyo frekansına (WiFi, 4G, 5G…) çevirebilen bir fotoreseptöre gider. 

İşleri bu şekilde yapmanın birçok avantajı var. Işık kullanıldığında, bilginin iletilme hızı çok, çok yüksektir - teoride 100 Gbit/s'ye kadar; 5G'den 5 kat daha hızlı. Ayrıca, halihazırda etrafımızda bulunan çok sayıda LED ampul, veri almak için (ucuz) erişim noktalarının her yerde olduğu potansiyel bir geleceğe işaret ediyor. Son olarak, LiFi için temel olarak kullanılan ışık dalgaları duvarlardan geçmez (ancak duvarlardan yansıtılabilir). Bu nedenle, bilgisayar korsanlığı riski, WiFi ile olduğundan çok daha düşüktür, ancak bu, iç mekan kullanım durumlarını ciddi şekilde sınırlar.

Öte yandan, LiFi kullanımı, çalışan bir ışık kaynağına yakın olmayı gerektirir. Bu nedenle menzili çok sınırlıdır ve doğal güneş ışığı gibi diğer ışık kaynaklarıyla girişim mümkündür.

3. Enerji Depolayan Tuğlalar

Nedir?

Araştırmacılar , yüzyıllardır tüm dünyada inşaatlarda kullandığımız ucuz kırmızı tuğlalarda enerji depolamayı başardılar . Bu işlem iki nedenden dolayı işe yarar: tuğlalar gözeneklidir ve hematit (ona rengini veren) adı verilen bir şey içerir. Bu tuğlaların enerji depolaması ve ardından serbest bırakması için araştırmacılar tuğlaları 160 dereceye kadar ısıtıyor ve yüzeylerini EDOT adı verilen organik bir bileşikle karıştırılmış hidroklorik asitle buharlaştırıyor . Hematit ile temas ettiğinde, bu karışım kimyasal bir reaksiyona neden olarak PEDOT adı verilen yeni bir plastik nanofiber kaplama oluşturur.. Bu polimer, tuğlanın gözenekli yüzeyinde tutulur ve her bir yüzünde sürekli ve elektriksel olarak iletken bir tabaka oluşturur. Mütevazi yapı bloğu daha sonra elektriği depolamak ve iletmek için bir iyon süngeri görevi görebilir.

Şimdilik, bu tuğlaların depolayabileceği enerji miktarı hala düşük, ancak konseptin kanıtı şaşırtıcı bir başarı. 60 tuğla ile küçük bir lambayı 50 dakika yakmak mümkündür, ki bu tuğlaların yeniden şarj edilmesinin sadece 13 dakika sürdüğünü anlayana kadar kulağa pek bir şey gibi gelmiyor. Bu geleceğin teknolojisi aynı zamanda uzun bir ömre sahiptir, çünkü 10.000 depolama ve geri alma döngüsünden sonra bile tuğlalar, şarj ve deşarj oranlarını değiştirmeden orijinal kapasitelerinin %90'ını korurlar. 

4.Deniz suyu yakıtı

Nedir?

Enerji söz konusu olduğunda, deniz, kullanılmayan devasa bir kaynak olmaya devam ediyor; Kuzey Kutbu'nun erimesiyle yakın zamanda tükenecekmişiz gibi değil. Ve araştırmacılara göre, yakında gemiler için yakıt olarak kullanılabilir.

Sabırlı olun: Süreç , deniz suyundan karbondioksiti çıkarmak ve ters su-gaz kayması (RWGS) reaksiyonu yoluyla karbon monoksite dönüştürmek için potasyum destekli bir molibden karbür katalizörü ( çok yaşa ) kullanır . Karbon monoksit sırayla Fischer-Tropsch sentezi yoluyla bir hidrokarbona dönüştürülebilir . Gemiler daha sonra bu hidrokarbonu, bildiğimiz üzere pek çok risk taşıyan gemiye bindirilmiş yakıt yerine kullanabilir.