Scroll to top
© by Maça Bilişim Yazılım ve Bilişim Hizmetleri

Yazılım Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesiyle yazılım hayatın pek çok alanında insanların karşına çıkar. Günlük hayata pek çok yarar sağlar. Bunlardan en önemlisi ise kişilerin zamandan tasarruf etmesini sağlamasıdır. Yazılım sayesinde uzun zaman gerektiren işler kısacık süreler içinde bilgisayar veya makineler tarafından yerine getirilir. Yazılım ile geliştirilen otomasyonlar hayatı büyük ölçüde kolaylaştırır. Şirketler ve bireyler için ekonomik kazanç sağlayacak şekilde iş süreçlerinin en kısa sürede yürütülmesini sağlayan yazılım geliştirme sayesinde pek çok iş verimlilikle yerine getirilebilir. Özellikle rakip analizi, sektör analizi, ihtiyaç analizi yönünde üretilen yazılımlar sayesinde verimlilik artar, iş geliştirme performansı yükselir.

Yapılan araştırmalara göre tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım geliştirilmesine önem veren şirketlerin karlılığı rakiplerine kıyasla 5-15 kat daha fazladır.

Her bir yazılım türünden elde edilen yararlar farklıdır. Masaüstü yazılımlar kullanılarak iş süreçleri hızlanır. Verimlilik artar, ekonomik büyüme başarısı elde edilir. Personel hatası en aza indirgenir. Lojistik hizmetler düzenlenir, kargo ve sipariş takibi karmaşa olmadan yürütülür.

Web yazılımları ile donanım ve işletim sistemi idaresi kolaylaşır. Pek çok program dilinin kullanılması mümkün hale gelir. Hiç bir kurulum veya indirme işlemine gerek kalmaz. Ayrıca mobil cihazlarda da kullanımı uygundur.

Yazılım Nasıl Yapılır?

Yazılım ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkar. Yazılım oluşturulurken altı aşamadan geçilen bir süreç işleme koyulur. Öncelikle ihtiyacın tespit edilmesi ve karşılaşılan problemin tanımlanması gerekir. Ardından bazı analizler yapılarak program ana hatlarıyla tasarlanır. Tasarlanan program kodlara dönüştürülür. Kodlamanın uygunluğu test edilerek gerekli olan dokümanlara evrilir.

Yazılım projesine başlanmadan önce mutlaka üretilecek olan yazılımla ulaşılacak hedefler ve amaç belirlenmelidir. Amaç belirlendikten sonra amaca ulaşmak için yapılması gerekenler analiz edilmelidir. Bunun için de yazılımın hedef kitlesi, hedef kitlenin yaş grubu, demografik yapısı, mesleki dağılımı gibi unsurlar belirlenmelidir.  Algoritma tespit edilir. Ardından da kullanıcıdan veri temin edilmesini sağlayan bir kodlama üretilir. Üretilen kodlamanın tamamlanmasıyla birlikte program çalıştırılır ve mevcut hatalar düzeltilir.Böylelikle yazılım üretim aşaması tamamlanmış olur.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir