Web Tasarımcısı Nedir?

Bir web sitesi geliştiricisinin aksine, bir web tasarımcısı, bir web sitesinin estetik açıdan hoş görünmesini sağlayabilen kişidir.

Bir web sitesi geliştiricisinin aksine, bir web tasarımcısı, bir web sitesinin estetik açıdan hoş görünmesini sağlayabilen kişidir. Çalışmalarının doğası, çoğunlukla, kullanıcı dostu olmasını sağlarken web sitesinin görünümünü ve tüm düzenini iyileştirmeyi içerir.

Bir işletmenin web sitesinin marka imajıyla bir ilgisi olduğundan, bir web sitesi tasarımcısı genellikle bir web sitesinin genel görünümünü ve hissini tartışmak için müşteriyle buluşur.

Daha sonra bir web sitesi tasarımcısı, web tasarım düzenini kararlaştırılan renk şeması, yazı tipi stili ve özelliklerle göstermek için Adobe XD, Illustrator, DreamWeaver ve Sketch'i kullanacaktır.

Web Tasarımcı Türleri

Bir web sitesi tasarlamaya gelince, web tasarımcılarının genellikle uzmanlığı vardır. Web tasarımcı türleri arasındaki farkları bilmek, işletmenizin Singapur'da web sitesi oluşturması için hangisiyle ilgilenmeniz gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

● Kullanıcı Deneyimi (UX)

Bir UX web tasarımcısının rolü, kullanıcıların bir web sitesinin öğeleri ve özellikleriyle etkileşime girerken nasıl harika bir deneyim yaşayacaklarını anlamaktır. 

Mümkün olduğunca, bir kullanıcının bir web sitesine girdiği andan itibaren genel deneyimini hayal etmeye çalışacaklar, web sayfalarında gezinecek ve bir satın alma yapacaklar.

Bir UX web tasarımcısı işine, kullanıcı yolları için grafikler oluşturarak ve bilgi mimarisini planlayarak başlayacaktır. Tüm bunları yapmadan önce, müşterilerinin iş sektörü hakkında daha fazla bilgi edinmek için araştırma yapacaklar.

● Kullanıcı Arayüzü (UI)

Bir UI web tasarımcısı, UX web tasarımcısının sağladığı kullanıcı yolculuğu haritalarını kullanarak bir web sitesinin ve web sayfalarının görünümünü oluşturmaya odaklanır.

Sayfa düzenini organize edecek, renk şemalarını seçecek, tipografiyi özelleştirecek ve kaydırıcılar, düğmeler, geçişler ve açılır menüler gibi etkileşimli arayüz öğeleri oluşturacaklar. Tüm bunlar, bir web sitesinin estetik açıdan hoş olmasına yardımcı olacak ve ziyaretçileri daha uzun süre kalmaya teşvik edecektir.

● Görsel Tasarımcı

 web sitesi geliştiricileri gibi, görsel tasarımcılar da her işin bir parçası; web sitesi geliştirmenin UX ve UI yönleri üzerinde çalışabilirler. Bir görsel tasarımcı her zaman estetik açıdan hoşa giden web tasarımı ile iyi işleyen web sitesi arasındaki dengeyi bulmayı garanti eder.