Scroll to top
© by Maça Bilişim Yazılım ve Bilişim Hizmetleri

Web Tasarımcı ve Web Geliştirici Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genellikle, insanlar web tasarımı ve web geliştirme arasındaki kavramsal farklılıkla ilgili pek net değiller, aralarında hem farklılıklar hem de bağlantılar var. En belirgin olanı ise sitenin görsel veya estetik yönü ile ilgilenenlerin “tasarımcı” olarak adlandırılması; diğeri “web geliştirici”lerin web sitelerinin görünmez tasarımı; yani kodlama kısmı ile uğraşmaları. Kısaca, web arayüzü başlangıçta web tasarımcıları tarafından oluşturulur ve web geliştirici, görüntüyü iyi bir sayfaya dönüştürmekten sorumludur.

Bir web tasarımcısı için en önemli şey portföyleridir. Bir iş görüşmesi için gittiğinizde, insan kaynakları yöneticileri Dribbble veya Behance profilinize bakmak isteyebilir. Web geliştiricileri için Github profiliniz, işe alım yöneticilerini en çok cezbeden referansınız olabilir. Çünkü onların tek görmek istedikleri şey, yaptığınız kodlamalar ve genel anlamda Github kod düzeyinizi en iyi şekilde gösterebilir. Ayrıca Web tasarımcıları daha analitik olsa da, web tasarımcılarının daha yaratıcı ve sanatsal olduğunu söylemek mümkün. Kodlama açısından, web tasarımı ve web geliştirme belli bir düzeyde programlama bilgisi gerektirebilir.

Nitelikli web tasarımcıları, kodu grafik tasarımcılardan ve tasarımı da programcılardan daha iyi anlamalıdır. Etkileyici web sayfalarının yaratıcısı olarak, kullanıcıları şok edecek bir web sitesi yapmak nihai hedefleridir. Kısaca, tasarımcı son kullanıcının site veya web uygulamasında gezinme sürecini nasıl görüntüleyeceğini belirleyen kişidir. Buna ek olarak, web geliştiricilerinin mükemmel kod yazma teknolojisiyle siteyi geliştirmeleri için, estetik bakış açısına da sahip olmaları gerekir. Tasarımcının fonksiyon prototipini veya görsel efekt şemasını elde etmek de görevleri arasında yer alır. En basit haliyle bir web geliştiricisi, uzun vadede müşterinin işleri nasıl gerçekleştirebileceğine daha fazla odaklanır.

Web sitesinin internet kullanıcıları için daha iyi hale gelmesini sağlamak adına, web tasarımcıları kodlamayı tamamen göz ardı edemez ve web geliştiricileri de tasarımcıyı anlamaya ve daha iyi bir şekilde işbirliği yapmaya çalışmalıdır. Bir web tasarımcısı veya web geliştiricisi; hangisi olursanız olun, oynadığınız rol daima internetin gelişimi için vazgeçilmezdir. İnternetin geliştirilmesinde, tasarımcılar ve geliştiriciler her zaman vazgeçilmez bir rol oynamaktadır. Web tasarımcısı ile web geliştiricisi, web tasarımı ve grafik tasarım arasında farklılıklar olduğu kadar hepsi birbiriyle bağlantılı da aynı zamanda.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir