Veri kaybının en tipik nedenleri

Veri kaybı herhangi bir nedenle olabilir. Çoğu zaman, bu masum bir hatadır. Buna rağmen, veri kurtarma planı yoksa veri kaybı bir işletmeyi çok hızlı bir şekilde sakatlayabilir.

Veri kaybı herhangi bir nedenle olabilir. Çoğu zaman, bu masum bir hatadır. Buna rağmen, veri kurtarma planı yoksa veri kaybı bir işletmeyi çok hızlı bir şekilde sakatlayabilir.

Veri kaybının en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır:

· İnsan hatası

· Uyumsuz üçüncü şahıs yazılımları veya eklentileri

· Yama uygulanmamış güvenlik açıklarına sahip eski yazılım

· Yazılım düzenli olarak güncellenmiyor

· Kötü niyet (kötü amaçlı yazılım, fidye yazılımı, virüsler, kimlik avı)

· Bozuk CSV dosyaları

· Yetersiz erişim kontrolü

· Elektrik kesintileri

· Donanım arızası (sürücü çökmeleri veya sistem arızası)

· Bina kaybına yol açan afetler (sel, yangın vb.)

Veri kurtarmanın önemi

Veri kaybı sonuçlarını düşündüğünüzde, veri kurtarma yazılımı risk azaltma ve iş sürekliliğini sağlamada önemli bir araçtır.

Bugünlerde daha fazla insanın evden çalıştığı bir ortamda, birçok çalışanın kendi cihazlarını kullanması veya paylaşılan bilgisayarlarda çalışması nedeniyle riskler artıyor. Basit bir veri kurtarma çözümü ve veri kurtarma programı sizi olabilecek her şeye karşı koruyarak çalışma süresini garanti eder ve üretkenliği en üst düzeye çıkarır.

Veri kurtarma yazılımı: Bu nedir ve nasıl çalışır?

Veri kurtarma programları, dosyalarınızı ve sistemlerinizi bozulmamış bir duruma geri yüklemek için veri yedeklemelerinizden yararlanan yazılım uygulamalarıdır.

Günümüzde birçok farklı veri kurtarma çözümü mevcuttur. İhtiyaçlarınız için en iyi veri kurtarma çözümünü araştırırken birçok seçenek bulacaksınız. Verileri kurtarmak için doğru çözümü seçmek çok önemlidir.

Bugün piyasada bulunan en yaygın veri kurtarma yazılımı türlerinden bazıları şunlardır:

Ücretsiz yazılım

Birçok yedekleme ve kurtarma yazılımı satıcısı, çözümlerinin ücretsiz bir sürümünü sunar. İhtiyacınız olan tüm özellikleri sağlamayabileceğinden, ücretsiz sürümün yeteneklerini ve sınırlamalarını göz önünde bulundurun.

Örneğin, bazı ücretsiz sürümler kurtarabileceğiniz dosya türlerini sınırlar ve çoğu yedeklemeler için depolama alanı sağlamaz. Bazıları tam bir yedekleme ve depolama sunar, ancak yedeklemeye erişmek veya dosyalarınızı geri yüklemek için sizden ücret alır. Sonuç olarak, verileriniz can damarınızdır, bu nedenle veri kurtarma çözümünüz onu buna göre korumalıdır. Kuruluşunuzdaki maliyetleri düşürmenin yollarını arıyorsanız, yedekleme ve kurtarma, taviz vermek isteyeceğiniz alanlar değildir.

Ücretli yazılım

Ücretli veri kurtarma yazılımı, genellikle ne kadar veri kurtarmanız gerektiğine ve ne kadar hızlı kurtarmanız gerektiğine bağlı olarak çeşitli katmanlarda veri kurtarma hizmeti sunar. Ücretli özellikler arasında ek sürücüler veya aygıtlar, dosya onarımı, ölçeklenebilir yedekleme depolaması ve sanal disk kurtarma yer alabilir; bunların tümü potansiyel veri felaketleri ve olabilecekler ışığında önemli hususlardır.