Nesnelerin interneti (IoT) nedir?

Nesnelerin interneti veya IoT, benzersiz tanımlayıcılar ( UID'ler ) ile sağlanan birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya insanlardan oluşan bir sistemdir ve bir insandan diğerine ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneğidir . insan veya insan-bilgisayar etkileşimi.

Nesnelerin interneti veya IoT, benzersiz tanımlayıcılar ( UID'ler ) ile sağlanan birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler, hayvanlar veya insanlardan oluşan bir sistemdir ve bir insandan diğerine ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneğidir . insan veya insan-bilgisayar etkileşimi.

Nesnelerin internetindeki bir şey , kalp monitörü implantı olan bir kişi, biyoçip aktarıcısı olan bir çiftlik hayvanı, lastik basıncı düşük olduğunda sürücüyü uyarmak için yerleşik sensörlere sahip bir otomobil veya herhangi bir doğal veya insan yapımı olabilir. bir İnternet Protokolü (IP) adresi atanabilen ve bir ağ üzerinden veri aktarabilen nesne.

Çeşitli sektörlerdeki kuruluşlar, IoT'yi giderek daha verimli bir şekilde çalışmak, gelişmiş müşteri hizmetleri sunmak için müşterileri daha iyi anlamak, karar vermeyi iyileştirmek ve işin değerini artırmak için kullanıyor.

IoT nasıl çalışır?

Bir IoT ekosistemi, ortamlarından elde ettikleri verileri toplamak, göndermek ve bunlara göre hareket etmek için işlemciler, sensörler ve iletişim donanımı gibi gömülü sistemleri kullanan web özellikli akıllı cihazlardan oluşur. IoT cihazları, verilerin yerel olarak analiz edilmek veya analiz edilmek üzere buluta gönderildiği bir IoT ağ geçidine veya başka bir uç cihaza bağlanarak topladıkları sensör verilerini paylaşır . Bazen bu cihazlar diğer ilgili cihazlarla iletişim kurar ve birbirlerinden aldıkları bilgilere göre hareket eder. Cihazlar işin çoğunu insan müdahalesi olmadan yapıyor, ancak insanlar cihazlarla etkileşim kurabiliyor - örneğin cihazları kurmak, onlara talimat vermek veya verilere erişmek için

 

IoT neden önemlidir?

Nesnelerin interneti, insanların daha akıllı yaşamasına ve çalışmasına ve yaşamları üzerinde tam kontrol sahibi olmasına yardımcı olur. Evleri otomatikleştirmek için akıllı cihazlar sunmanın yanı sıra IoT, iş için çok önemlidir. IoT, işletmelere sistemlerinin gerçekte nasıl çalıştığına dair gerçek zamanlı bir bakış sunarak makinelerin performansından tedarik zinciri ve lojistik operasyonlara kadar her şeye ilişkin içgörüler sunar.

IoT, şirketlerin süreçleri otomatikleştirmesine ve işçilik maliyetlerini düşürmesine olanak tanır. Ayrıca israfı azaltır ve hizmet sunumunu iyileştirerek, malları üretmeyi ve teslim etmeyi daha ucuz hale getirir ve müşteri işlemlerinde şeffaflık sunar.

Bu nedenle IoT, günlük yaşamın en önemli teknolojilerinden biridir ve daha fazla işletme, bağlı cihazların rekabet gücünü korumak için potansiyelini fark ettikçe hız kazanmaya devam edecektir.

IoT'nin kuruluşlara faydaları nelerdir?

Nesnelerin interneti, kuruluşlara çeşitli avantajlar sunar. Bazı avantajlar sektöre özgüdür ve bazıları birden çok sektöre uygulanabilir. IoT'nin ortak faydalarından bazıları işletmelerin şunları yapmasını sağlar:

  • genel iş süreçlerini izlemek;
  • müşteri deneyimini iyileştirmek (CX);
  • zamandan ve paradan tasarruf edin;
  • çalışan üretkenliğini artırmak;
  • iş modellerini entegre etmek ve uyarlamak;
  • daha iyi iş kararları vermek;
  • daha fazla gelir elde etmek