Neden Mobil Uygulama ?

 Genellikle bir uygulama mağazası aracılığıyla indirilip kurulurlar ve GPS ve kamera işlevi gibi cihaz kaynaklarına erişimleri vardır.

  1. Cihaza özgü özelliklerin kullanımı
  2. kişiselleştirme kolaylığı
  3. çevrimdışı kullanım
  4. Daha kolay kullanıcı erişimi
  5. Daha iyi hız
  6. Push bildirimleri
  7. marka görünürlüğü
  8. Tasarım özgürlüğü

Cihaza özgü özelliklerin kullanımı

Kullanıcılar akıllı telefon uygulamalarını kullanırken ekran görüntüsü, kamera, sözlük, GPS, otomatik düzeltme ve dokunmatik ekran (çoğu masaüstü veya dizüstü bilgisayarda bulunmayan) gibi cihaza özgü işlevlere erişebilir.

Özellikle ekran görüntüleri, bir makaleyi okurken, bir moda şovunu izlerken veya ekrandaki başka bir olayı yakalarken ileride kullanmak üzere alınması ve saklanması çok basit olduğundan, oldukça yaygın bir kullanım durumudur. Dokunmatik ekranların sunduğu basit yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlevleri, kolay kırpma ve odaklama sağlar.

Bu özellikler, ortak görevleri gerçekleştirmek için gereken süreyi azaltabilir ve rahatlığı artırabilir.

kişiselleştirme kolaylığı

Mobil uygulamalar size kullanıcı deneyimini tercihlerine, konumlarına, kullanım modellerine ve daha fazlasına göre kişiselleştirme özgürlüğü verir. Akıllı telefon uygulamaları ile tüketicilere son derece kişiselleştirilmiş bir arayüz sunmak kolaydır. Ek olarak, bir mobil uygulama, kullanıcıların uygulamanın görünümünü tercihlerine göre özelleştirmesine de izin verebilir.

çevrimdışı kullanım

Çevrimdışı kullanımın uygulanması özellikle kolay değildir, ancak mobil uygulamaların sunduğu en önemli avantaj olabilir. Mobil uygulamalar, görevlerinin çoğunu gerçekleştirmek için genellikle internet erişimi gerektirse de, yine de kullanıcılara çevrimdışı modda temel içerik ve özellikler sunabilir.

Örneğin, sağlık ve zindelik uygulamalarını düşünün. Bu uygulamalar, bir internet bağlantısının yardımı olmadan bile diyet planı, kalori tablosu, vücut ölçümü, su alımı uyarısı ve daha pek çok işlevsellik sağlayabilir.

Daha kolay kullanıcı erişimi

Mobil kullanıcılar, zamanlarının %86'sını [1] mobil uygulamalarda ve yalnızca %14'ünü mobil web sitelerinde geçiriyor. Buna karşılık, tüketicilerin mobil uygulamalarda geçirdikleri toplam süre de artıyor ve bir yılda yüzde 21 artıyor. Hiç şüphe yok ki insanlar zamanlarının çoğunu sosyal medya uygulamalarına ve genellikle yerel mobil uygulamalar olan oyun uygulamalarına harcıyorlar.

Daha iyi hız

İyi tasarlanmış bir mobil uygulama, kesinlikle bir mobil web sitesinden çok daha hızlı çalışacaktır.

Tipik olarak web sunucularını kullanan web sitelerine kıyasla, uygulamalar genellikle verilerini mobil cihazlarda yerel olarak depolar. Bu nedenle mobil uygulamalarda veri çıkarma işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca uygulamalar, kullanıcı tercihlerini saklayarak ve bunları kullanıcılar adına proaktif eylemlerde bulunmak için kullanarak kullanıcılara zaman kazandırabilir.

Akıllı telefonlardaki web siteleri JavaScript kodu kullandığından (genellikle yerel kod dillerinden çok daha az verimlidir), akıllı telefon uygulamaları teknolojik düzeyde de daha verimli çalışmalıdır. Arka planda ne olduğu çoğu kullanıcı için bir bilmecedir, bu nedenle daha hızlı uygulama türü - bu durumda mobil uygulamalar - bu kategoriyi UX perspektifinden kazanır.

Push bildirimleri

Akıllı telefon uygulaması uyarılarının iki biçimi vardır: anlık bildirimler ve uygulama içi uyarılar. Her ikisi de akıllı telefon kullanıcıları için nispeten invaziv olmayan bir şekilde bağlanan dikkat çekici seçeneklerdir. Uygulama içi uyarılar , yalnızca kullanıcılar tarafından bir uygulamayı açtıklarında erişilebilen uyarılardır.

Öte yandan, anlık bildirimler , kullanıcılara mobil cihazlarında o anda yaptıkları işlemden bağımsız olarak gösterilir. Bu, kullanıcının dikkatini çekmenin güçlü bir yoludur; aslında, push bildirimlerinin yüzde 40 veya daha yüksek tıklama oranları sağladığı bazı durumlar olmuştur.

Bildirim kampanyalarının dikkatli bir şekilde hazırlanması gerektiğini söylemeye gerek yok. Kullanıcılar, acil veya ilgili bilgileri sağlamayan bildirimler tarafından sürekli olarak pinglenmekten rahatsız olacaklardır.

Teknik olarak, aşamalı web uygulamaları için anlık bildirimler, üçüncü taraf hizmetleri kullanılarak da uygulanabilir, ancak bu hizmetler şu anda başlangıç ​​aşamasındadır ve bazı sınırlamaları vardır.

marka görünürlüğü

Tüketiciler, zamanlarının büyük bir bölümünü mobil uygulama etkileşimine ayırıyor. Pek çok kişinin her gün akıllı telefonlarında bir şirketin uygulama simgesini aradığını varsaymak doğru olur. Uygulama yapımcıları için bu günlük deneyim, promosyon fırsatı olarak kullanılabilir.

Kişiler aktif olarak bir akıllı telefon uygulamasını kullanmasalar bile, ana ekranlarını her gördüklerinde hatırlatılacaktır. Uygulama simgesi, marka için bir marka mini reklamı olarak çalışır.

Tasarım özgürlüğü

Web tasarımındaki tüm teknik gelişmelere rağmen, en temel işlevleri yerine getirmek için bile, mobil web siteleri tarayıcılara çok fazla güvenmek zorundadır. Mobil web siteleri, "geri" düğmesi, "yenile" düğmesi ve adres çubuğu gibi tarayıcı özelliklerinin çalışmasına güvenir.

Bu sınırlamaların hiçbiri mobil uygulamalar için geçerli değildir.

"Dokunma", "kaydırma", "sürükleme", "kıstırma", "tutma" ve daha fazlası gibi gelişmiş hareketlere dayalı olarak, bir mobil uygulama pek çok ayrıntılı işlevle programlanabilir. Bu hareketler, uygulamalar tarafından, kullanıcıların görevlerini daha sezgisel bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olabilecek yaratıcı özellikler sağlamak için kullanılabilir. Örneğin, bir kaydırma hareketi kullanan bir uygulama, kullanıcıların sonraki veya önceki aşamaya geçmesine olanak tanır.