E-ticaret Zaman Çizelgesinin Tarihi

E-Ticaretin tarihine gelin hep birlikte göz gezdirelim.

1969: CompuServe'in Kuruluşu

1969'un dönüm noktası niteliğindeki olaylarının ortasında, ABD'de - ve dünyada - e-Ticaret tarihi, ilk e-Ticaret şirketi olan CompuServe'in piyasaya sürülmesiyle Ohio, Columbus'ta başlar. İnternet olmadığı için şirket, telefon hatları (Elektronik Veri Değişimi veya EDI olarak bilinir) aracılığıyla veri göndererek işletmelere bilgisayar paylaşım hizmetleri sağlar.

1972: Bilgisayarlar İlk Çevrimiçi Satışı Kolaylaştırdı

İlk çevrimiçi satışın esrar olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bu sadece kısmen doğrudur. Stanford Üniversitesi ve MIT öğrencileri satış yapmak için bir Arpanet hesabı kullanırken , para ve ürün hâlâ yüz yüze değiş tokuş yapıyor. Dolayısıyla, bir bilgisayar işlemi kolaylaştırsa da, gerçekten "internet üzerinden satılmaz".

1976: Çevrimiçi İşlem İşleme Tanıtıldı

Ulusumuz iki yüzüncü yılını kutlarken, Atalla Technovation ve Bunker Ramo Corporation, finansal kurumlara yönelik güvenli çevrimiçi işlem gerçekleştirme için tasarlanmış ürünler sunuyor.

1979: Elektronik Alışveriş İcat Edildi

CompuServe'in kuruluşundan on yıl sonra, İngiliz mucit Michael Aldrich, değiştirilmiş bir televizyonu telefon hattı aracılığıyla işlem yapan bir bilgisayara bağlayarak elektronik alışverişin nasıl çalışabileceğini gösteriyor.

1983: Elektronik Ticaret Onaylandı

California Eyalet Meclisi, "elektronik ticaret" konulu ilk duruşmasını yapıyor. Tanıklık edenler CPUC, MCI Mail, Prodigy, CompuServe, Volcano Telephone ve Pacific Telesis'tir. Bir yıl sonra, Kaliforniya'nın Elektronik Ticaret Yasası, "bir telekomünikasyon ağı yoluyla mal ve hizmet satın alımını gerçekleştirmek için" tasarlanmış sistemlere belirli gereksinimler yükleyecekti.

1984: CompuServe Elektronik Alışveriş Merkezini Açtı

Online perakendenin ilk örneklerinden biri olan CompuServe, 1984 yılında Electronic Mall'u hizmete sunarak kullanıcılarının yaklaşık 100 farklı üye işyerinden ürün satın almalarını sağlar.

1990: WorldWideWeb Başladı

İnternet kullanıcılarının aradıklarını hızlı bir şekilde bulabilmeleri ve perakendecilerin daha geniş bir kitleye ulaşabilmeleri nedeniyle çevrimiçi alışveriş için bir katalizör olacak ilk web tarayıcısı kullanıma sunuldu.

1994: İlk Güvenli Çevrimiçi İşlem Yapıldı

Electronic Mall'un lansmanından tam on yıl sonra, Netscape 1.0 piyasaya çıkıyor. Güvenli Yuva Katmanı (SSL) adı verilen bir protokole sahip olup, çevrimiçi işlemlerin hem gönderen hem de alan taraflarını şifreleme yoluyla güvende tutar. İnternet gerçekten ticari bir ortam haline geldikten kısa bir süre sonra, bir dizi üçüncü taraf kredi kartı işleme şirketi faaliyete geçer.

Şifreleme kullanan ilk güvenli çevrimiçi işlem , 11 Ağustos 1994'te Phil Brandenberger'in NetMarket aracılığıyla Sting CD Ten Summoners' Tales'ı satın almasıyla gerçekleşti .

1995: Amazon, eBay ve Çevrimiçi Pazar Yeri Patlaması

Çevrimiçi pazaryerleri açılmaya başlar. Bu, başlangıçta kitap satmak için tasarlanan Jeff Bezos'un Amazon'unu ve yakında eBay olarak bilinen ilk çevrimiçi açık artırma sitesi olan Pierre Omidyar'ın AuctionWeb'ini içerir.

1998: PayPal Lansmanı

Başlangıçta Confinity olarak tanıtılan PayPal, bir para transfer aracı olarak piyasaya çıktı. 2000 yılına gelindiğinde, Elon Musk'ın çevrimiçi bankacılık şirketi ile birleşecek ve popülaritesindeki yükselişe damgasını vuracaktı.

1999: Küresel e-Ticaret 150 Milyar Dolara ulaştı

Girişimcilerin internetin çabuk zengin olma vaadiyle baştan çıkarılmasıyla yeni kurulan şirketler hızla çoğalıyor. Elbette güzel zamanlar sonsuza kadar sürmeyecek...

2000: Dotcom Büstü ve Çevrimiçi Reklamcılık

NASDAQ Mart 2000'den Ekim 2002'ye kadar %75 düşerek internetin çıkışından bu yana elde edilen kazanımların çoğunu silerek balon patladı. Erken market teslimat hizmeti olan Webvan da dahil olmak üzere birçok çevrimiçi ve teknoloji kuruluşu iflas ilan etti .

Baskına rağmen, Google AdWords, e-Ticaret şirketlerinin kısa metin reklam kopyası ve görünen URL'ler aracılığıyla reklam vermelerinin bir yolu olarak tanıtıldı. Çevrimiçi perakendecilerin tıklama başına ödeme (PPC) reklam çabaları başlar.

2005: e-Ticaret Geri Dönüş Yapıyor

e-Ticaret, düşüşten büyük ölçüde geri döndü ve çevrimiçi tatil alışverişlerini artırmak için Siber Pazartesi (Kara Cuma'dan sonraki Pazartesi) tanıtıldı. Buna ek olarak Amazon, Amazon Prime'ı piyasaya sürerek üyelere Amerika Birleşik Devletleri içinde 2 günlük ücretsiz gönderim olanağı sunar ve hızlı gönderiyi bir tüketici beklentisi haline getirir. Bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde yaklaşık 142 milyon Prime üyesi var.

2006: Online Alışveriş Platformları Arttı

Bugün bildiğimiz şekliyle Shopify, Tobias Lütke, Daniel Weinand ve Scott Lake tarafından kuruldu ve satıcıların çevrimiçi mağazalar oluşturmasını kolaylaştırdı. Magento ve BigCommerce gibi diğer birçok e-Ticaret platformu , hızla alana girer ve kendilerine bir isim yapar.

2012: Yiyecek Alışverişi Sanallaşıyor

Bahsi geçen Webvan ve diğer market teslimat hizmetleri geçmişte başarısız olmuş veya mücadele etmiş olsa da, gıda alışverişi nihayet 2012'de Instacart'ın kurulmasıyla birlikte yerini buluyor. Instacart, alışveriş yapanları, tüketicilerin çevrimiçi sipariş verdiği yiyecekleri seçmeleri için yerel mağazalara gönderir. Bugün, soğuk depolama ve teslimattaki gelişmelerle birlikte, çevrimiçi gıda alışverişi büyük bir iş haline geldi.

Yine 2012'de, yerine getirme çözümleri sağlayıcısı The Fulfillment Lab, Rick Nelson tarafından kuruldu ve e-Ticaret işletme sahiplerine envanterleri hakkında daha fazla bilgi, ambalajı özelleştirmek için yeni yöntemler ve satışları artırmak için daha fazla yol sağladı.

2017: E-ticaret Durdurulamaz

Gerçek mekanda satışlar düşerken, küresel e-ticaret işlemleri hızla artıyor ve B2B işlemleri için 25.516 trilyon $ ve B2C satışları için 3.851 trilyon $ dahil olmak üzere 29.267 trilyon $ oluşturuyor.

2020: COVID-19 Desteği

Koronavirüs pandemisi birçok fiziksel mağazayı kapılarını kapatmaya zorluyor ve sokağa çıkma yasakları birçok vatandaşı evde karantinaya alıyor. Temel ihtiyaçları satın almak ve can sıkıntısıyla mücadele etmek için insanlar çevrimiçi alışverişi benimsiyor.