E-Ticaret SEO'nun Önemi

Organik trafik, bir e-Ticaret sitesi için en uygun gelir kaynaklarından biri olmaya devam ettiğinden, işletmeler, uygun kaynakları e-Ticaret odaklı bir SEO kampanyasına yatırmaktan önemli ölçüde yararlanır.

Çoğu e-Ticaret sitesi, şirket içinde veya bir SEO ajansı tarafından yönetilip gerçekleştirilirse, SEO'yu belirli bir kapasitede kullanır. Çoğu zaman, Google'da kazananlar, arama motoru optimizasyonunu ciddiye alan ve çevrimiçi mağazaları için e-Ticaret SEO kullanmanın (veya kullanmamanın) potansiyel etkisine saygı duyanlardır .

Ancak tüm SEO ajansları eşit yaratılmamıştır ve yalnızca bir avuç e-Ticaret odaklıdır

Google'da başarılı bir şekilde sıralanmak ve organik trafiği ve geliri artırmak için tam olarak ne gerektiğini öğrendik. Çeşitli sektörlerde yüzlerce e-Ticaret sitesinde çalıştık ve e-Ticaret SEO bizim tutkumuz. E-Ticaret web sitelerinin Google'dan ve diğer arama motorlarından gelen organik trafiğini/gelirini her gün artırmasına yardımcı oluyoruz.

Bu kapsamlı kılavuz, en iyi e-Ticaret SEO stratejilerimizin, tekniklerimizin ve taktiklerimizin çoğunu paylaşıyor. E-Ticaret anahtar kelime araştırması ve sayfa içi optimizasyondan bağlantı kurma ve diğer sayfa dışı taktiklere kadar, sizi e-Ticaret SEO ile ilgili her konuda bilgilendireceğiz ve çevrimiçi mağazanız için daha iyi pazarlama kararları vermeye hazır olacaksınız

SEO söz konusu olduğunda, bir anahtar kelime, bir arama sorgusu için yalnızca süslü bir terimdir. Bu, e-Ticaret SEO için de geçerlidir.

Bir arama motorunda girilen ve aranan her şey bir anahtar kelimedir. Anahtar kelimeler tek bir kelimeden, kelime öbeğinden, sorudan vb. oluşabilir. Herhangi birinin bir arama motoruna yazdığı her şey bir anahtar kelimedir.

Örneğin, "gitarlar", "satılık gitarlar" ve "satılık 1970'lerin ikinci el Gibson gitarları" üç farklı anahtar kelimedir. Her biri, gitar satan bir e-Ticaret sitesiyle alakalı olacaktır. Ancak 1970'lerden Gibson gitarı sunmuyorlarsa, bu üçüncü anahtar kelime e-ticaret siteleri için uygun değildir.

e-Ticaret Ürün Sayfaları ve Kategori Sayfaları genellikle farklı anahtar kelimelere sahiptir. Bir ürün sayfası için "Nike Air Max Shoes" harika olur ve kategori sayfası için "Nike Basketball Shoes" mantıklı olur. Farklı e-ticaret endüstrileri veya nişleri genellikle farklı arama yöntemlerine sahiptir. B2B endüstrileri genellikle ürün SKU'larını kullanır. Nike veya Adidas gibi Büyük Markalar, "Adidas koşu ayakkabıları" veya "Nike kramponları" gibi birçok önemli markalı anahtar kelimeye sahip olacaktır.

Potansiyel müşterinizin düşüneceği gibi düşünün ve yeni anahtar kelimeler araştırırken arama psikolojisini göz önünde bulundurun. Bazen anahtar kelimeler bir kelime öbeği veya yan yana dizilmiş kelimelerden oluşur ve uzun kuyruklu anahtar kelimeler olarak kabul edilir. 

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle kısa emsallerine göre daha düşük rekabete sahiptir ve düşük etki alanı yetkisine sahip veya rekabetçi arama sonuçları sayfalarında yer almaya çalışan e-Ticaret siteleri için harika bir fırsat sunar. Gelecek vaat eden bir yatak şirketi, "lüks kral yatak iç yayları" anahtar kelimesi için "şilteler" anahtar kelimesi için birinci sayfa sıralamasını görmekten daha kolay olabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri takip etmek, özellikle e-ticaret siteleri için son derece uygun bir SEO taktiğidir. İçerik pazarlama stratejileri, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri sever! Ürünlerinizle alakalı bilgi anahtar kelimeleri, içerik pazarlaması için harikadır ve genellikle daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler içerir.

  • Google Arama Konsolu ve Google Analytics size aramadaki organik görünürlüğünüz, sayfalarınızın arama sonuçlarında kaç tıklama ve gösterim aldığı ve e-Ticaret sitenizin hangi anahtar kelimeler veya arama sorguları için sıralandığı hakkında bilgi sağlayabilir. Bir Google Arama konsolu hesabı kullanmak, SEO'ların ve web yöneticilerinin, Google'ın e-Ticaret sitelerini nasıl algıladığını takip etmeleri için esasen zorunludur.
  • Profesyonel SEO yazılımı, bağımsız araçlar ve organik sıralama izleyicileri, herhangi bir web sitesinin Google'da hangi sırada yer aldığını hızlı bir şekilde söyleyebilir; bu, genişletmek için alakalı, nitelikli arama terimlerini bulmaya başlamak için harika bir yerdir.

SEO uzmanları, şimdiye kadar aranan tüm anahtar kelimeler için veri toplayan sayısız araca erişebilir. Google ve diğer arama motorları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, hayal edebileceğiniz herhangi bir potansiyel anahtar kelime hakkında paha biçilmez bilgiler sağlar:

  • Ortalama aylık arama hacmi
  • Ücretli reklamlar / PPC aracılığıyla söz konusu anahtar kelimenin ortalama tıklama başı maliyeti
  • Anahtar kelimenin ne kadar rekabetçi olduğu veya birinci sayfada yer almanın ne kadar zor olduğu

Herhangi bir SEO kampanyasının ilk adımı, ister e-Ticaret için SEO olsun ister başka bir şekilde, sıralamak istediğiniz web sitenizle alakalı bir anahtar kelime listesi geliştirmektir. Web sitenizi arama motoru sonuçlarında nerede görmek istersiniz?

SEO'nun amacı, web sitenizin arama motorlarında sıralama yeteneğini geliştirmekse, hangi anahtar kelime sıralamasını iyileştirmek istediğinizi bilmeniz gerekir . Web sitenizin sıralamasını yükseltmeye başlamak istediğiniz birkaç yüz anahtar kelimeden oluşan bir liste seçin ve ilk anahtar kelime listenizi oluşturdunuz!

En iyi blog yazısı sayfalarınız, ürün sayfalarınız ve kategori sayfalarınız dahil olmak üzere en iyi 50-100 sayfanız için bir birincil anahtar kelime ve birkaç yardımcı anahtar kelime seçtiğinizden emin olun. Ürün sayfaları ve kategori sayfaları, e-Ticaret sitelerinde genellikle en önemli sayfalarınızdır, bu nedenle bu sayfalar için alakalı anahtar kelimelerin akılda tutulması çok önemlidir.

.